MÉ NOVÉ LOGO A JEHO PŘÍBĚH

Již od první chvíle, kdy jsem chtěla cokoliv tvořit a prodávat, jsem věděla, že název značky a logo jsou velmi důležité. Dlouho jsem přemýšlela pod jakou značkou tvořit, ale díky tomu, že mám poměrně originální jméno a navíc složité, bylo by komplikované vysvětlovat co je vymyšlený název brandu a co je mé jméno. Navíc se nelimituji pouze na výrobu a prodej šperků, ale pro mě je to vášeň zahrnující studium, sbírání unikátních šperků a celkově mě toto téma zajímá. Hned na začátek bych ráda potvrdila, že Anna Kristyna Sion (nebo Sionová) je skutečné jméno a příjmení, se kterým jsem se narodila, nikoliv žádný vymyšlený pseudonym. Pokud (nebo až) se s partnerem vezmeme, tak mi přibude ještě příjmení Svatá. Určitě není náhoda, že zrovna Svatý potkal Sion ;) ...

Vždy jsem toužila po krásném historickém "logu", nebo spíše tedy po heraldickém znaku či erbu. Mám ráda staré věci, nejsem milovník minimalismu a ani ne moc moderního umění. Za svůj vzor jsem si nevzala nikoho jiného než značku Hermés, Launer, Trudon, Burberry nebo dokonce rodové erby a také značku Dallmayr, která má za své logo právě heraldický znak dokonce myslím, že i se zednářskými prvky. Nechtěla jsem však, aby můj "erb" vznikl pouze povrchně z důvodu estetiky, ale právě tradiční cestou odborné práce heraldika. Oslovila jsem tedy rodinnou firmu Velebný & Fam, kterou jsem znala právě ze své práce v Dallmayr a ti mi vytvořili erb se všemi náležitostmi a podle všech pravidel heraldiky.

Zde můžete vidět výsledek.

 

 Je velmi zajímavé číst veškerá zdůvodnění a symboliku znaků. Při tvorbě znaku heraldik vycházel z následujících skutečností:

Mluvící jméno Sion odkazuje na vyvýšeninu ve Starém Městě Jeruzalémském, na kterou byla přenesena Archa úmluvy. Ve znaku je symbolizováno stříbrným návrším překrytým do kruhu uspořádanými deseti (Božími přikázáními) drahokamy v červené a stříbrné barvě.
Schránu v níž byly uloženy, symbolizují dvě zlatá křídla.
Oblíbená rostlina (ve formuláři jsem měla vyplnit oblíbenou rostlinu, u mě to je jmelí a břečťan) - jmelí - je v patě znaku zastoupena větévkou o deseti listech a patnácti plodech.
Kozoroh (mé znamení zvěrokruhu) je považován ze věštebné zvíře a byla mu přisuzována rychlost, obratnost, pohotovost a síla v odporu.

Symbolika čísel:

Jednička (kozoroh v klenotu) symbolizuje prapůvod všech věcí. Číslice vítězů, sledujících svůj cíl.
Dvojka (křídla na štítu) v sobě skrývá naději na úspěch.
Desítka (deset drahokamů, počet listů jmelí) mění neštěstí na štěstí a zlé na dobré.
Patnáctka (počet plodů jmelí) je spojkou života a smrti, dne a noci. Symbolizuje proměnlivost a nestálost.

Symbolika kovů a barev:

 Zlatá (žlutá) je barvou Slunce. Je barvou vznešenosti, blahobytu a slavných panovníků.
Stříbrná (bílá) je barvou Měsíce. Symbolizuje čistotu, čest, radost, právo a spravedlnost. Bílá kombinovaná s červenou značí odvahu, se zelenou čest.
Červená je barvou Marsu. Je barvou odvážných a statečných a tedy symbolickou barvou revoluce. Vyjadřuje ohnivou touhu po ctnosti, síle, triumfu a vládě. Křesťanství ji spojilo s mučednictvím, dobročinností, ohněm a láskou.
Modrá je barvou Jupitera. Je střízlivá, vážná a chladná. Ukrývá v sobě vyrovnanost a klid vodní hladiny. Je barvou ticha a rozjímání. Vyjadřuje stálost, věrnost, životní moudrost a pokoru. Spolu se zlatou znamená radost.
Zelená je barvou Venuše. Je barvou mládí, veselí a důvěry. Dále značí naději, mírnost a zdraví. Ve spojení se zlatou vyjadřuje laskavost a dobrotu, s modrou trvalou radost.

 

Vše je to naprosto úžasné, nicméně z uměleckého a estetického hlediska jsem chtěla ještě něco trochu více rozpracovaného a právě možná méně "tvrdého" a konzervativního. Tedy jsem toto vzala jako podklad, základ, ze kterého budeme vycházet a oslovila svoji kamarádku, spolužačku ještě ze střední školy, grafičku a ilustrátorku Pavlu Šťastnou a s ní jsme tento základ přetvořily do mé více vysněné podoby. Její práce byla také velmi podrobná a vyčerpávající, přišla s mnoha variantami, ze kterých bylo těžké vybírat jen jednu nejlepší. Nakonec jsme došly k tomuto výsledku.

 

  Každý se vyvíjíme a posunujeme dál, proto neříkám, že časem opět něco nezměním na svém vizuálu. Už nyní vím, že bych si časem ráda více hrala s barvami třeba podle sezóny. I nyní budu vše ladit převážně do černé, ale ráda bych například na Vánoce dělala vše monochromatické ve zlaté barvě, nebo naopak udělat i celobílé balení. V létě nebo na Valentýna (či během celého května) mít design červený či růžový. Všechny tyto libůstky však vyžadují jak jinak než investice a energii, tedy musím sama sebe usměrňovat a dělat vše ve správný čas a postupně. Již samotný vývin loga (práce heraldika, grafická práce Pavly), to vše mě stalo celkem dost investic a také v podstatě celý rok. Ani nyní práce nekončí, potřebuji navrhnout nové certifikáty, vizitky, balení na šperky aj. Ale to už není nic nového :). Nicméně se moc a moc těším na novou podobu svého balení, protože bude snad ještě mnohem luxusnější a dražší, než to předchozí.

 

Zdroje:
Velebný & Fam https://www.velebny.cz/

Leave a comment

This site is protected by hCaptcha and the hCaptcha Privacy Policy and Terms of Service apply.


You may also like

View all
Example blog post
Example blog post
Example blog post